Co robi i kim jest wirtualna asystentka?
Dla wielu osób zawód wirtualnej asystentki wciąż stanowi tajemnicę. W tym artykule uchylimy jej rąbka, opowiemy, co robi wirtualna asystentka, kto sprawdzi się w takiej roli oraz na jakie wynagrodzenie można liczyć, pracując w tym zawodzie.
Kim jest wirtualna asystentka?
Słysząc po raz pierwszy o zawodzie wirtualnej asystentki, wiele osób wydaje się być zdania, że jest to po prostu asystentka pracująca zdalnie. Prawda leży gdzieś pośrodku. Główna różnica między tymi dwoma stanowiskami polega na tym, że wirtualna asystentka jest osobą wykonującą swoje obowiązki w ramach własnej działalności, wystawiając zleceniodawcy fakturę za swoją pracę. Z tego też względu osoba na takim stanowisku najczęściej świadczy usługi dla wielu firm jednocześnie.
Wirtualna asystentka – co robi osoba na tym stanowisku?
Lista tego, co robi wirtualna asystentka, jest naprawdę długa, jako że wszystko zależy od danej osoby, jej umiejętności i gotowości. Wirtualna asystentka może się zajmować chociażby prowadzeniem czyjejś firmy pod kątem korespondencji, płatności, kontaktu z klientami, jednak nie są to jedyne obszary, w których można się realizować w tym zawodzie. Tak naprawdę, to, co wyróżnia wirtualne asystentki, jest ich wszechstronność.
Mogą bowiem równie dobrze zajmować się tworzeniem stron www, sklepów czy systemów mailingowych, a także prowadzeniem firmowych social mediów. Nierzadko przejmują rolę project managera, grafika, copywritera czy marketingowca. Trudno więc jednoznacznie określić, co robi wirtualna asystentka, bowiem wszystko zależy od indywidualnych umiejętności i specjalizacji oraz od oczekiwań zleceniodawców.
Taką specyfikę zawodu wiele osób przekuwa w prawdziwą korzyść, jako że praca wirtualnej asystentki daje szerokie możliwości rozwoju, a także dużą swobodę w kwestii miejsca oraz czasu wykonywania zleconych obowiązków.
Kim jest wirtualna asystentka – kto sprawdzi się na tym stanowisku?
Ze względu na swoją charakterystykę, zawód wirtualnej asystentki nie jest dla każdego, choć mogłoby się wydawać, że do jego wykonywania wystarczą telefon, komputer oraz dostęp do internetu.
To, kim jest wirtualna asystentka, bardzo dobrze obrazuje szerokie spektrum obowiązków pełnionych przez taką osobę. Jest ich bowiem bardzo wiele i w zależności od zleceniodawcy będą się one zmieniać. Z tego względu osoba chcąca spróbować swoich sił na tym stanowisku, powinna cechować się dużą elastycznością, a ponadto gotowością do nieustannego doskonalenia się.
Co więcej, wirtualna asystentka musi potrafić bardzo dobrze zarządzać swoim czasem, a także umieć zmotywować się sama do działania i kończenia zleceń w uzgodnionym terminie. Dla niektórych problematyczną kwestią może się okazać także szukanie klientów na własną rękę. Jako że jest to zawód typowo freelancerski, nigdy nie ma się pewności, jak będą się prezentować zarobki w danym miesiącu, chyba że mamy do czynienia z umowami długoterminowymi z kilkoma firmami.
Ile zarabia wirtualna asystentka?
Wirtualna asystentka to specyficzny zawód. Z wyżej wymienionych przyczyn, takich jak samodzielne szukanie źródła zatrudnienia, niewiele osób decyduje się na to, by stanowisko to było jedynym źródłem zarobku.
Oczywiście, jak z każdym innym zawodem, stawki za wykonywane zlecenia będą zależeć od stopnia trudności zadań oraz rodzaju umiejętności potrzebnych do ich realizacji. Zazwyczaj zaczynają się od około 35 złotych za godzinę, choć nie jest to regułą.
Warto przy tym zaznaczyć, że miesięczne zarobki wirtualnej asystentki rzadko kiedy plasują się na takim samym poziomie, zwłaszcza na początku prowadzenia takiej działalności. Wyspecjalizowanie się i zyskanie doświadczenia na tym stanowisku wymaga wiele czasu, samodyscypliny oraz zacięcia, ale nie brakuje osób, którym takim sposobem się to udało.
Wskazują one na fakt, że praca wirtualnej asystentki jest prawdziwą szansą dla tych, którzy pragną żyć na swoich zasad i zyskać większą niezależność. Wykonywanie obowiązków z każdego miejsca na Ziemi staje się możliwe między innymi właśnie dzięki temu stanowisku.