Cukrzyca u psa – objawy, diagnoza i leczenie
Cukrzyca jest bardzo poważną chorobą przewlekłą występującą także wśród psów. Chociaż nie występuje często, bo zaledwie u 1-2% psów starszych, to jednak może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Wśród najbardziej zagrożonych chorobą są pudle, miniaturowe sznaucery, jamniki i yorkshire terriery.
Typy i przyczyny cukrzycy u psów
Cukrzyca jest konsekwencją nieprawidłowej gospodarki cukrowej, pojawiającej się na skutek zaburzeń hormonalnych. Wyróżniamy dwa rodzaje cukrzycy atakującej psy, jest to cukrzyca typu 1 z niedoborem insuliny oraz cukrzyca typu 2, tzw. insulino odporna. U większości psów występuje typ 1. Najczęstszymi przyczynami pojawienia się choroby jest przebyta infekcja bakteryjna lub wirusowa. Cukrzyca może także występować po zapaleniu trzustki. Do innych czynników wpływających na pojawienie się cukrzycy u psów zaliczamy choroby endokrynologiczne oraz przebyte leczenie hormonalne. Dużą wykrywalność cukrzycy występuje u suczek po kastracji.
Objawy cukrzycy
Do typowych objawów towarzyszących występowaniu cukrzycy, zaliczamy:
– utrata masy ciała przy jednocześnie dużym apetycie,
– zwierzę zmienia swoje zachowanie, jest śpiące i nie ma energii oraz chęci do zabawy,
– nadmierne łaknienie,
– poliuria, czyli częste oddawanie moczu,
– napady padaczki.
Równie łatwym do zauważenia symptomem choroby jest pogorszenie się stanu skóry, który wpływa na sierść i ogólny wygląd zwierzęcia. W przypadku zauważenia nieprawidłowości w wyglądzie lub zachowaniu psa należy skonsultować się z weterynarzem, który wykona specjalistyczne badania, w tym poziom cukru. Dzięki szybkiej reakcji i odpowiedniej diagnozie możesz wdrożyć leczenie, które zapobiegnie groźnym powikłaniom. Do najczęstszych powikłań należą przede wszystkim niewydolność nerek, otłuszczenie wątroby oraz kwasica ketonowa i zaćma. Diagnoza stawiana jest na podstawie badań laboratoryjnych oraz zachowań zwierzęcia. Należy przede wszystkim zbadać poziom glukozy we krwi oraz obecność jej w moczu.
Leczenie cukrzycy u psów
Po przeprowadzeniu badań krwi i moczu, ważne jest określenie, na jakim etapie jest cukrzyca, oraz jakie zmiany wywołuje w organizmie psa. Skuteczne leczenie wymaga stałego kontaktu z weterynarzem oraz podawania psu zastrzyków z insuliną. Należy jednocześnie kontrolować masę ciała psa oraz poziom glukozy we krwi. Niezwykle istotny jest aktywny tryb życia psa, regularne spacery pozwalają na utratę zbędnych kalorii oraz wyeliminowanie nadmiaru cukru we krwi. Spacery wspomagają pracę układu krwionośnego oraz zapobiegają wystąpienia niepożądanych skutków choroby. Należy przy tym pamiętać, że aktywność psa chorującego na cukrzycę powinna być zrównoważona. Nie należy poddawać go wyczerpującym ćwiczeniom, długotrwałym spacerom, ponieważ może dojść do omdlenia, spowodowanego nadmiernym spadkiem poziomu glukozy we krwi.
Karma dla psa z cukrzycą
Bardzo istotną rolę w leczeniu psa z cukrzycą odgrywa jakość karmy. Taka karma dla psa z cukrzycą – sklep vet-shop.pl, powinna zawierać w sobie zbilansowane i starannie wyselekcjonowane składniki, wspomagające leczenie i poprawiające kondycję psa. Ważnym składnikiem specjalistycznej karmy jest bardzo dobrej jakości białko, które odbudowuje tkanki. Równie ważnym jest błonnik, który wpływa na prawidłowe trawienie i zapobiega wyrzutowi insuliny po jedzeniu. Z dużą pewnością należy wyeliminować nadmiar tłuszczy i węglowodanów, które są ciężkostrawne i przyczyniają się do zwiększenia masy ciała czworonoga. Oczywistym jest fakt niepodawania psu produktów z wyraźną przewagą cukru. Należy również ostrożnie dobierać owoce, uwzględniając poziom cukru w ich składzie.
Określenie najlepszej karmy dla diabetyka nie jest jednoznaczne, ponieważ psy różnią się między sobą rasą, wielkością, wiekiem, płcią oraz aktywnością fizyczną. Najlepszym rozwiązaniem będzie indywidualne dopasowanie wraz z dietetykiem lub weterynarzem diety dla konkretnego psa diabetyka. Producenci, wychodząc naprzeciw potrzebom takich psów, oferują wiele karm dla psów z cukrzycą, uwzględniając ich szczególne wymagania oraz potrzeby smakowe.