Czy montaż klimatyzacji wymaga pozwolenia budowlanego?
Lato i wysokie temperatury to zmora wielu domów. Najbardziej dotknięci są mieszkańcy apartamentowców, zwłaszcza ci, którzy mieszkają na najwyższych piętrach budynku – temperatura w pomieszczeniu wzrasta nie tylko z powodu wpadającego przez okna światła słonecznego, ale także z powodu ogrzewania dachu. Rolety przesuwne w ciągu dnia i wietrzenie mieszkania w nocy przydają się na krótką metę, choć nie są idealnymi rozwiązaniami. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Dobrym pomysłem może być zainstalowanie klimatyzatora. Ponieważ instalacja urządzenia wymagała ingerencji w elewację apartamentowca, wymagała zgody na instalację od zarządcy budynku i wspólnoty mieszkaniowej. Co warto wiedzieć decydując się na to rozwiązanie? Czy montaż klimatyzacji wymaga pozwolenia budowlanego?
Pozwolenie na montaż klimatyzacji Olkusz
Dlatego instalacja klimatyzatora wymaga uprzedniej zgody spółdzielni mieszkaniowej. Z kolei, aby zarządca wyraził zgodę, najpierw gmina podejmuje uchwałę ogólną zezwalającą na zmiany części majątku wspólnego, czyli w tym przypadku instalację urządzeń. Uchwała określa, gdzie takie urządzenia mogą być instalowane – na przykład na balkonach pod balustradami lub na dachach. Wszystkie te kwestie konsultowane są z architektem budynku – uchwała nakłada również na właściciela obowiązek usunięcia szkód spowodowanych wadliwym sprzętem lub niewłaściwą instalacją.
Montaż klimatyzacji Olkusz w bloku a zgoda administratora
W niektórych przypadkach możemy być również zobowiązani do wyrażenia pisemnej zgody naszych sąsiadów. Czemu? Ciągły hałas generowany przez jednostkę zewnętrzną podczas pracy może być uciążliwy dla innych najemców budynku – zwłaszcza latem, kiedy okna ich mieszkań są często otwarte, nie mówiąc już o nocy. Biorąc więc pod uwagę, że hałaśliwe klimatyzatory mogą być źródłem sporów z sąsiadami, najlepiej poinformować ich o naszych planach i zdecydować się na cichsze urządzenia, nawet jeśli nie musisz. Pomóc w tym może artykuł ekspercki przygotowany we współpracy z firmą – porównanie klimatyzatorów typu silent box oraz zestawienie najcichszych klimatyzatorów ściennych na rynku. Jeśli spółdzielnia lub społeczność przyjmie przepisy dotyczące klimatyzatorów blokowych, powinna również zająć się kondensatem, czyli wodą, która może gromadzić się podczas pracy klimatyzatora. Musieliśmy zadbać o to, aby płyny nie wypływały w niekontrolowany sposób z balkonu i nie tylko zalewały sąsiadów od dołu, ale też plamiły ściany zewnętrzne. Jeśli mamy balkon wystarczy mieć zbiornik, jeśli nie, projekt będzie obejmował podłączenie urządzenia do kanalizacji.
Kiedy wspólnota może odmówić montażu klimatyzacji?
Jeśli mieszkańcy tej samej społeczności lub spółdzielni nie są zadowoleni z działania klimatyzatora na Twoim balkonie, mogą złożyć skargę do dyrekcji, a nawet udać się do sądu. Jeśli okaże się, że limit hałasu został przekroczony z powodu działania klimatyzatora, może być konieczne usunięcie sprzętu i wypłata odszkodowania sąsiadom. Dlatego sprzęt musi być starannie dobierany. Cicha klimatyzacja w mieszkaniach nie stanowi w tej chwili problemu – wszyscy najlepsi producenci oferują tego typu rozwiązanie. Warto skonsultować się z profesjonalistą, aby nie żałować zakupu.