Czym są insektycydy?
Insektycydy to inaczej środki ochrony roślin, które zwalczają szkodniki, jakimi są owady. Powszechnie stosuje się je w rolnictwie oraz w ogrodnictwie. Mogą różnić się sposobem zwalczania zwierząt, ale też zakresem oraz rodzajem substancji czynnej, która wchodzi w skład preparatu. Mechanizm działania insektycydów może blokować niektóre cykle rozwojowe u owadów. Dowiedz się, jak działają insektycydy oraz jakie mają zastosowanie.
Insektycydy — co to jest?
Szkodniki mogą negatywnie wpływać na plony. Niszczą uprawy, przez co zbiory są mniejsze, a ich właściciel ponosi straty. Organizmy szkodliwe mogą uszkadzać liście, owoce oraz kwiaty. Niektóre owady, np. larwy pędraków, turkuć podjadek lub drutowce żyją pod ziemią i degradują korzenie roślin, cebulki czy kłącza. Przyczyniają się do zamierania roślin, w tym również trawników. Niekiedy skuteczna walka ze szkodnikami wymaga zastosowania insektycydów. Te środki zawierają w swoim składzie substancje aktywne, które oddziałują na procesy życiowe owadów. Może być to np. rozmnażanie, linienie, pobieranie pokarmu lub oddychanie. Insektycydy — środki owadobójcze dzieli się na kontaktowe, gazowe oraz żołądkowe. Pierwszy rodzaj działa po zetknięciu z ciałem owada. W przypadku żołądkowych środków — zwierzęta muszą wprowadzić preparat do swojego układu pokarmowego. Dzieje się tak w przypadku nanoszenia preparatu na liście lub pędy roślin, które stanowią pożywienie dla owadów. Po pewnym czasie od zastosowania środka dochodzi do zatrucia. Szkodniki umierają, a uprawy są bezpieczne.
Zasady stosowania insektycydów
Insektycydy, środki owadobójcze muszą być stosowane w bezpieczny sposób. Aby preparat był skuteczny, powinien zostać odpowiednio dobrany do gatunku rośliny, ale też do szkodników na nim żerujących. Do każdego produktu dołączona jest ulotka – należy ją uważnie przeczytać. Znajdują się tam wymienione wszystkie środki bezpieczeństwa, które musisz zachować, aby oprysk był bezpieczny. Dodatkowo wymieniony jest też zakres temperatur, w jakich preparat działa. Oprysków nie wykonuje się podczas deszczu czy w środku dnia. To bardzo istotne ze względu na pszczoły. Te pożyteczne owady swój oblot kończą wieczorem, dlatego to najlepszy czas na wykonanie zabiegu.
Insektycydy mogą stracić swoje działanie, jeśli są stosowane ciągle. Rotacja preparatów jest bardzo istotna, ze względu na zjawisko wytwarzania się odporności u szkodników. Wykonywany oprysk bez jakiejkolwiek przerwy z pomocą środków jednej grupy może uodpornić owady. Z tego względu należy przeprowadzać zabiegi tylko wtedy, kiedy są one konieczne oraz zachowywać rotację środków ochrony roślin. Pamiętaj, aby stosować dokładnie takie stężenie preparatu, jakie zaleca producent. Zbyt duża ilość substancji może uszkodzić rośliny. Natomiast za mała będzie nieskuteczna i wystąpi konieczność powtórzenia zabiegu. Warto zadbać o właściwą ochronę dłoni, oczu oraz odzieży.
Czy można mieszać insektycydy z fungicydami?
Łączenie ze sobą dwóch preparatów o odmiennym działaniu może przynieść dobre skutki, ale musisz wiedzieć, co można ze sobą mieszać. Niektóre środki mogą wchodzić ze sobą w niekorzystne reakcje. Przez to oprysk będzie albo nieskuteczny, albo niebezpieczny dla upraw. Zazwyczaj nie powinno się mieszać preparatów zawierających związki siarkowe z olejowymi. Inną niedozwoloną mieszankę stanowią środki miedziowe z kwasami, mocznikiem i saletrą wapniową. Zazwyczaj na ulotkach zawarte są informacje o możliwych połączeniach dlatego przeczytaj ją, a dowiesz się, czy można mieszać insektycydy z fungicydami.
Niekiedy stosuje się też specjalne adiuwanty. To preparaty, które polepszają właściwości roztworu oraz wpływają na lepsze pokrycie cieczą roboczą części roślin. Sprawia to, że środek jest wydajniejszy. Preparaty mogą mieć różną formę – granulek, roztworu do rozcieńczenia, wieloskładnikowej mieszaniny lub proszku. Te informacje zwykle zawarte są od razu w nazwie preparatu. Opryski najlepiej wykonuj w sprawnym oraz czystym opryskiwaczu, dzięki temu zabieg będzie bezpieczny i przeprowadzony prawidłowo.