Jak przygotować się do założenia aparatu ortodontycznego?

zęby

Założenie aparatu ortodontycznego to wielkie wydarzenie zarówno dla dziecka, jak i dorosłego. Każdy zmagający się z wadą zgryzu wyczekuje z nadzieją efektów leczenia. Aby jednak cieszyć się pięknym uśmiechem, należy podjąć odpowiednie działania. Jak przygotować się do założenia aparatu ortodontycznego?

Jak przygotować się do aparatu ortodontycznego? Konsultacja u ortodonty i stomatologa

Aby zęby mogły być wyprostowane, muszą koniecznie zostać wyleczone. Warto to zrobić jeszcze przed wizytą u ortodonty. Dentysta nie tylko oceni stan Twojego uzębienia, ale także wykona niezbędne zabiegi konieczne przed założeniem aparatu. Należą do nich między innymi skaling (inaczej usunięcie kamienia nazębnego) oraz piaskowanie. Te opcje pozwalają na dokładne oczyszczenie zębów. Każda klinika stomatologii w Warszawie oferuje tego typu usługi. Ponadto raz w roku każdemu pacjentowi przysługują zabiegi skalingu i piaskowania na NFZ.

W bardziej wymagających przypadkach zachodzi konieczność wypełnienia ubytków, przeprowadzenia leczenia kanałowe, a nawet ekstrakcji. Nierzadko dotyczy ona nie tylko problematycznych ósemek, czyli tzw. zębów mądrości. W sytuacji stłoczenia zębów może się okazać, że wymagane jest usuwanie czwórek do aparatu. Tego typu zabiegi powinny odbywać się w ścisłej współpracy stomatologa i ortodonty. Konieczne jest także wykonanie zdjęcia panoramicznego zębów. Czasem specjalista zleca także cefalogram. W czasie konsultacji ortodonta pobierze Twój wycisk, aby opracować indywidualny tryb leczenia i zaproponować różne możliwości.

Przygotowanie do aparatu ortodontycznego – koszty leczenia

Nie każdy wie, że przygotowanie do aparatu ortodontycznego wiąże się także z zapoznaniem się z nadchodzącymi wydatkami. Po otrzymaniu dokładnego planu leczenia od specjalisty powinieneś poznać przybliżony koszt całego procesu. Modele ruchome mogą być refundowane przez NFZ w przypadku dzieci, które jeszcze nie ukończyły 12. roku życia. Największym wydatkiem są pierwsze wizyty, podczas których ortodonta umieszcza aparat w jamie ustnej.

W większości klinik płatność można rozłożyć na raty bądź od razu zapłacić całość. Późniejsze koszty dotyczą głównie wizyt kontrolnych, podczas których następuje wymiana ligatur, ocena efektów leczenia oraz dalsze decyzje co do całego procesu. Należy być świadomym, że w międzyczasie pojawiają się także inne wydatki np. w postaci kontrolnego zdjęcia rentgenowskiego. Leczenie trwa zazwyczaj kilka lat, dlatego przed podjęciem decyzji należy być gotowym na regularne ponoszenie kosztów. Warto jednak pamiętać, że taka inwestycja zwróci się w postaci pięknego, zdrowego uśmiechu.

Dbanie o zęby z założonym aparatem

Co zrobić przed założeniem aparatu ortodontycznego, gdy zęby są wyleczone, a plan leczenia przyjęty? Na pewno Twój ortodonta szczegółowo zapozna Cię z podstawowymi zasadami dotyczącymi pierwszych dni funkcjonowania z aparatem ortodontycznym. Warto jednak zaznajomić się z nimi już wcześniej, aby przejść etap oswajania łagodniej. Nie jest tajemnicą, że zęby nieprzyzwyczajone do ciała obcego w jamie ustnej będą zwyczajnie boleć. Na początku lepiej zrezygnować z twardych, ciągnących się produktów, które nie dość, że nasilą ból, to mogą dodatkowo uszkodzić struktury aparatu. Z pomocą przyjdzie dieta oparta na miękkich pokarmach. Warto unikać także barwiących produktów tj. buraki czy mocna herbata, gdyż mogą nieestetycznie odbarwiać ligatury i same zęby.

Przygotowanie do aparatu ortodontycznego obejmuje także inne zasady szczotkowania zębów. Ze względu na utrudniony dostęp do przestrzeni międzyzębowych z pomocą przyjdą nici dentystyczne i małe, specjalne szczoteczki. Pozwolą dokładnie oczyścić zęby z zalegających resztek po posiłku. Ortodonta prowadzący leczenie z pewnością doradzi wybór odpowiedniej pasty oraz szczoteczki do mycia zębów. Zwróci także uwagę na problematyczne miejsca i sposób ich oczyszczania.

Co zrobić przed założeniem aparatu ortodontycznego? Podsumowanie

Warto dowiedzieć się odpowiednio wcześniej, co zrobić przed założeniem aparatu ortodontycznego. Pozwoli to uniknąć niespodzianek i przykrych konsekwencji podczas pierwszych dni leczenia.