Jazda hulajnogą elektryczną – aktualne przepisy

hulajnoga

W 2021 roku wprowadzono nowe przepisy dotyczące używania hulajnogi elektrycznej w przestrzeni publicznej. Celem wprowadzenia regulacji jest wzrost bezpieczeństwa podróżujących tymi urządzeniami, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Jakie przepisy musi znać każdy korzystający z elektrycznej hulajnogi i co musi wiedzieć?

Hulajnogi elektryczne – nowa ustawa

Od kilku lat w przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej elektrycznych pojazdów, ułatwiających przemieszczanie. Hulajnoga Xiaomi Pro 2 to jeden z przykładów elektrycznych hulajnóg, które można spotkać w mieście. Wraz ze wzrostem popularności tego rodzaju sprzętu powstała również potrzeba wprowadzenia regulacji prawnych. Z tego powodu 20 maja 2021 zaczęła obowiązywać ustawa dotycząca hulajnóg elektrycznych, innych urządzeń transportu osobistego oraz urządzeń wspomagających ruch. Do tej pory nie istniały przepisy, które jasno określały prawa i obowiązki kierujących takimi pojazdami. Warto dowiedzieć się, gdzie można korzystać z hulajnóg elektrycznych, gdzie wolno je parkować oraz czy i jaki dokument powinien posiadać użytkownik.

Jazda hulajnogą elektryczną – przepisy.

Użytkownikiem hulajnogi elektrycznej może być praktycznie każda osoba po spełnieniu określonych warunków. Dzieci, które nie ukończyły dziesiątego roku życia, mogą korzystać z nich jedynie pod opieką dorosłego. W kolejnej kategorii wiekowej mieszczą się osoby między dziesiątym a osiemnastym rokiem życia. Młodzież może poruszać się na hulajnogach samodzielnie, jeśli posiada określony prawem dokument. Może to być karta rowerowa bądź prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 albo T. Natomiast osoby, które ukończyły osiemnasty rok życia, mogą korzystać z elektrycznych urządzeń samodzielnie. Nie wymaga się od nich posiadania dokumentów.

Jazda hulajnogą elektryczną po ścieżce rowerowej.

Zasadniczo kierujący hulajnogą powinien poruszać się wyłącznie po ścieżce rowerowej. Ma również wtedy, podobnie jak rowerzysta, pierwszeństwo nad pieszym i kierującym samochodem na wyznaczonych przejazdach rowerowych.

Czy hulajnogą elektryczną można jeździć po ulicy?

Czy jazda hulajnogą elektryczną po ulicy jest dozwolona? To zależy od pewnych, określonych warunków. Jeżeli na drodze obowiązuje ograniczenie do 30 km/h, kierujący hulajnogą powinien jechać po jezdni. Pamiętać należy o tym, że urządzenie nie może rozwijać prędkości większej niż 20 km/h.

Jeżeli na drodze obowiązuje ograniczenie większe niż 30 km/h, to jazda hulajnogą elektryczną po ulicy jest zabroniona. Kierujący powinien skorzystać ze ścieżki dla rowerów, a jeśli z tej drogi korzystają także piesi, wtedy należy zachować odpowiednią prędkość i ustępować przechodniom.

Czy można jeździć hulajnogą elektryczną po chodniku?

Kierujący hulajnogą elektryczną może skorzystać z chodnika jedynie w określonym przypadku. Fakt taki prawo traktuje jako wyjątek. Jeżeli nie ma drogi rowerowej, a dopuszczalna prędkość na ulicy wynosi więcej niż 30 km/h, wtedy kierujący elektryczną hulajnogą może poruszać się chodnikiem. Należy jednak pamiętać, że ustępuje wtedy pieszym pierwszeństwa. Jest zobowiązany nie utrudniać im ruchu i prowadzić urządzenie z prędkością maksymalnie zbliżoną do prędkości przechodniów. W przeciwieństwie do przejazdu dla rowerów, na przejściu dla pieszych użytkownik hulajnogi elektrycznej powinien z niej zejść i przeprowadzić ją przez pasy.

Jak zaparkować elektryczną hulajnogę?

Chcą odstawić pojazd, należy uczynić to w odpowiednim miejscu, czyli specjalnie do tego wyznaczonym. Jeśli nie ma w pobliże takiej przestrzeni, wtedy powinno się zaparkować hulajnogę przy tej krawędzi chodnika, która znajduje się dalej od jezdni, ponieważ pozostawione urządzenie nie może utrudniać ruchu. Należy upewnić się, że pieszym pozostało co najmniej 1,5 m szerokości chodnika. Hulajnoga powinna być ustawiona równolegle do krawędzi jezdni.

Poruszanie się hulajnogą elektryczną, jak na przykład hulajnoga Xiaomi Pro 2, to przyjemność i oszczędność czasu. Aby było to również bezpieczne, warto znać obowiązujące przepisy.