Po co używać trybu osuszania w klimatyzacji?
System klimatyzacji to funkcjonalna instalacja, która już dawno przestała być wyłącznie domeną przestrzeni publicznych. Coraz więcej osób decyduje się na implementację tego rozwiązania we własnej przestrzeni mieszkalnej.
Klimatyzator jest wielozadaniowym urządzeniem, dlatego jego obecność w domu lub w biurze znacząco wpływa na poczucie komfortu. Oprócz chłodzenia powietrza system może także dogrzewać i osuszać pomieszczenie.
Dlaczego w wielu przypadkach włączenie trybu osuszania jest istotne? Co warto wiedzieć o tej funkcji i jak często z niej korzystać?
Jak działa tryb osuszania? Chłodnictwo w Kielcach
Tryb osuszania polega na włączeniu procesów odpowiedzialnych za wykroplenie i usunięcie wilgoci z pomieszczeń. Proces odbywa się w trakcie chłodzenia, kiedy to ciepłe powietrze łączy się z zimnym wymiennikiem. To właśnie na nim osadza się skroplona wilgoć, usuwana następnie ze specjalnego pojemnika poprzez mechanizm, którego ujście znajduje się najczęściej przy jednostce zewnętrznej.
W zdecydowanej większości przypadków na nowych klimatyzatorach widnieje funkcja DRY. To właśnie ona odpowiada za uruchamianie trybu osuszania. Jeśli zależy nam na optymalizacji wilgotności powietrza w pomieszczeniu, warto zadbać o to udogodnienie na etapie wyboru odpowiedniego urządzenia.
Dlaczego osuszanie pomieszczeń jest ważne? Chłodnictwo | Kielce
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak duże znaczenie mają jakość i poziom wilgotności powietrza w przestrzeni użytkowej. Zbyt niskie parametry w obu tych przypadkach mogą powodować przesuszanie się skóry, śluzówek nosa, oczu czy pojawianie się reakcji alergicznych wskutek unoszącego się pyłu.
Jeszcze więcej zagrożeń zdrowotnych niesie zbyt wysoki poziom wilgotności w przestrzeni użytkowej. Takie powietrze stanowi doskonałe warunki do rozprzestrzeniania się roztoczy, grzybów i pleśni. Wilgoć ma wpływ także na ogólne samopoczucie. Organizm nie jest wówczas w stanie pracować w pełni wydajnie, a także znacznie gorzej znosi wysiłek fizyczny oraz umysłowy.
W związku z tym regularne osuszanie pomieszczeń ma ogromne znaczenie zarówno dla komfortu, jak i zdrowia domowników bądź pracowników przedsiębiorstwa. Badania wykazują, że optymalna wilgotność powietrza powinna oscylować w zakresie od 40% do 60%.
Jak często korzystać z trybu osuszania? Chłodnictwo | Kielce
Korzystanie z funkcji osuszania w nowoczesnych klimatyzatorach jest banalnie proste. Sprowadza się do włączenia przycisku na urządzeniu, pilocie czy w aplikacji, który uruchamia ten tryb.
Możliwości tego udogodnienia można sprawdzić w przypadkach, gdy wilgotność powietrza w przestrzeni użytkowej przekracza rekomendowaną przez lekarzy wartość maksymalną, czyli 60%.
W trakcie trwania procesu osuszania należy monitorować podane na klimatyzatorze parametry. Kiedy wilgotność ponownie będzie oscylowała w zakresie 40%-60%, można wyłączyć ten tryb. Częstotliwość korzystania z funkcji DRY zależy od pory roku, warunków klimatycznych, a także indywidualnych uwarunkowań technicznych budynku.
Jeśli interesuje Cię chłodnictwo w Kielcach, sprawdź ofertę firmy kilmatim.pl.