Czym są zabawki edukacyjne dla dzieci?
Powszechnie mówi się, że każda zabawa dziecięca ma jakiś wydźwięk edukacyjny. Jedne pozwalają dzieciom uruchomić wyobraźnię, inne kształtują sensorykę, jeszcze inne pozwalają ćwiczyć motorykę małą. Na sklepowych półkach często dostrzec można tabliczki z napisem “zabawki edukacyjne”. Czym właściwie są i czy każda zabawka może nosić takie miano?
Dla lepszego rozwoju
Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje zabawy – zostało to udowodnione naukowo. Niemniej jednak zabawki niejedno mają imię – ostatecznie w zupełnie inny sposób wykorzystuje się do zabawy lalki, w inny zaś sortery. W rzeczywistości zabawki edukacyjne mają za zadanie stymulować rozwój dziecka w pewnym obszarze. Dzięki nim maluch powinien łatwiej nabywać nowe umiejętności, lecz robi to nie ucząc się, ale bawiąc się. Dobrej jakości zabawka edukacyjna dla dzieci nie oddziałuje na wszystkie zmysły, bowiem korzystanie z niej mogłoby być ponad siły malucha. Najczęściej pobudza ono do pracy jeden bądź dwa zmysły, tak aby jednocześnie nie przeciążać układu nerwowego dziecka. Zabawki edukacyjne dla dzieci polecane są już niemowlakom, które bardzo chętnie ucząc się nowych rzecz i nabywają nowe umiejętności, które pomogą im poznawać świat.
Rodzaje zabawek edukacyjnych
Najczęściej dziecko rozpoczyna swoją przygodę z zabawkami edukacyjnymi za pomocą specjalnej maty. Jest ona doskonałym rozwiązaniem dla niemowlaków, które wciąż jeszcze większość dnia spędzają w pozycji leżącej. Mata edukacyjna zawiera elementy kontrastowe, różnego rodzaju przyciski bądź za jej pomocą można odtwarzać różnorodne dźwięki. Zadaniem maty jest też zachęcić dziecko do przewrócenia się na brzuszek, a także raczkowania. Interesującą propozycją jest również stolik edukacyjny, z którego zwykle korzystają chodzące już maluchy. Stolik zawiera różnorodne przyciski i inne elementy, które z pewnością zaciekawią dziecko. Zabawką edukacyjną można również nazwać wszelkiego rodzaju sortery, rozwijające motorykę małą dziecka, ale również pomagające ćwiczyć spostrzegawczość. W jej rozwoju pomagają puzzle lub układanki, które często wymagają od malucha dużo zaangażowania intelektualnego. Powszechnie znanymi zabawkami edukacyjnymi są książki – na początek dziecku proponuje się zwykle miękkie książeczki, które maluch może bezpiecznie wziąć do buzi. Z czasem wprowadza ona dziecko w świat literatury, pomagając tym samym kształtować wyobraźnię. Im więcej książek dziecko czyta, tym większy zasób słownictwa posiada. Zabawki interaktywne również mogą pełnić rolę edukacyjną, gdyż uczą dzieci nowych słów czy nawet piosenek.
Zabawki edukacyjne w każdym domu
Każde dziecko z pewnością posiada w swoim pokoju wiele zabawek o charakterze edukacyjnym. Sortery, tablice manipulacyjne, stoliki edukacyjne – to tylko przykłady artykułów, które rodzice bądź dziadkowie chętnie kupują maluchom. Niemniej jednak wiele zabawek edukacyjnych można „stworzyć” samemu, z produktów, które znajdują się w każdym domu. Nie chodzi tutaj o popularne metody DIY, do których nie każdy jest przekonany. Wręcz przeciwnie – większość niezbędnych, gotowych do zabawy rzeczy znajduje się w domowych szafkach. Przykładem może być pojemnik z różnego rodzaju ścinkami materiałów. Niemowlak może z niego wyrzucać poszczególne elementy, po czym ponownie je wkładać. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie dla małego dziecka. Innym przykładem może być mąka, którą wystarczy rozsypać w niewielkiej ilości na podłodze. Dziecko, rysując w niej paluszkiem, ćwiczy całą rękę. Dodatkowo tego rodzaju zajęcie stanowi doskonałą zabawę sensoryczną.
Rodzice mogą wykorzystać małe, plastikowe kubeczki, do których wrzucą na przykład makaron. Zabawa polega na przesypywaniu go z pojemnika do pojemnika – najpierw rączką, z czasem zaś łyżeczką. Oczywiście, zabawki edukacyjne dla dzieci, które są dostępne w sklepach, są bardzo wartościowe, dlatego z pewnością warto je kupować najmłodszym.