Jak uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?
Nieszczęśliwe zdarzenia losowe, skutkujące częściową lub całkowitą utratą zdrowia mogą przydarzyć się każdemu. Przeczytaj, w jaki sposób uzyskać odszkodowanie za utratę zdrowia w związku z wypadkiem i czy warto starać się o nie samemu, czy z prawnikiem?
Odszkodowanie a zadośćuczynienie – jakie są różnice?
Zadośćuczynienie to rekompensata pieniężna za ból i cierpienie oraz trwałą utratę zdrowia wskutek wypadku. Wiadomo, że pieniądze nie zastąpią zdrowia. Trzeba jednak określić kwotę roszczenia. Pomocne mogą okazać się tabele punktów trwałego uszczerbku na zdrowiu, klasyfikujące urazy i przyporządkowujące im określone wartości punktowe. Są one tworzone przez towarzystwa ubezpieczeń i posługują się nimi lekarze w trakcie badania osoby poszkodowanej. Suma punktów przemnożona przez kwotę wypłacaną za każdy punkt pozwoli oszacować wysokość zadośćuczynienia. Odszkodowanie to zwrot poniesionych kosztów, np.:
- za leczenie i rehabilitację,
- na dostosowanie mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej w wyniku wypadku,
- wyrównanie wynagrodzenia w związku z przebywaniem na zwolnieniu lekarskim,
- rekompensata za utracone korzyści, np. utracone kontrakty, niezrealizowane zamówienia.
Od kogo i w jakich sytuacjach można uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie?
Odszkodowanie i zadośćuczynienie uzyskuje się od sprawcy wypadku. O ile osoba taka jest ustawowo zobowiązana do posiadania polisy OC, wówczas należy wystąpić o informacje dotyczące jej numeru oraz towarzystwa ubezpieczeń, z którym zawarto umowę. Obowiązkowe OC posiadają właściciele pojazdów, niektórzy przedsiębiorcy oraz zakłady pracy. W większości przypadków należy wykazać, że sprawca wypadku jest winny jego spowodowania. Dowodem może być np. rozstrzygnięcie policji i ukaranie sprawcy mandatem karnym czy prawomocne orzeczenie sądu.
Jak wygląda procedura dochodzenia roszczenia odszkodowawczego?
Po ustaleniu, do kogo należy kierować roszczenia, przygotowuje się pisemne zgłoszenie szkody wraz z wnioskiem o wypłatę należnych kwot. Zgłoszenie powinno zawierać:
- opis okoliczności zdarzenia,
- wskazanie winnego zdarzenia wraz z odpowiednim dowodem,
- opis następstw wypadku wraz z dokumentacją medyczną,
- wnioskowane kwoty odszkodowania i zadośćuczynienia,
- rachunki i faktury dokumentujące poniesione w związku wypadkiem koszty.
O ile towarzystwo ubezpieczeń lub sprawca uzna swoją odpowiedzialność, wyda decyzję przyznającą zaliczkę na poczet odszkodowania i zadośćuczynienia. Zorganizuje również komisję lekarską, pozwalającą określić rozmiar uszczerbku na zdrowiu i ustalić wysokość zadośćuczynienia. Od decyzji ubezpieczyciela przysługuje odwołanie. Jeśli i ono nie odniesie pożądanego efektu, można skierować sprawę na drogę postępowania sądowego.
Samemu czy z pełnomocnikiem?
Dlaczego warto przekazać sprawę do prowadzenia dobremu radcy prawnemu od odszkodowań w Łodzi? Jest to, jak widać, proces kilkuetapowy, wymagający udowodnienia swoich racji i uzasadnienia, kto, dlaczego i za co powinien zapłacić. Zdarza się, że na etapie przed sądowym ubezpieczyciel proponuje zawarcie ugody. Osoba niemająca doświadczenia w takich sytuacjach, najczęściej nie jest w stanie ocenić, czy zaproponowana kwota jest wystarczająca.
Przeciwnik może również odmówić wypłaty. Warto, aby w odwołaniu znalazły się merytoryczne argumenty, podparte odpowiednimi przepisami prawa oraz orzeczeniami Sądu Najwyższego, które będą wskazówką, jak rozpatrywane są podobne przypadki. Radca prawny odszkodowania z Łodzi dysponować będzie odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, pozwalającym reprezentować osobę poszkodowaną i skutecznie dochodzić roszczeń.