Jak wykonywać płatności telefonem?
Smartfon jest naszym codziennym towarzyszem. Z roku na rok możliwości współczesnych telefonów są coraz większe. Kiedyś hitem był kolorowy wyświetlacz i ekran dotykowy, które we współczesnych smartfonach są standardem. Obecny smartfon potrafi znacznie więcej, włączając w to nawigację oraz bardzo dobrej jakości zdjęcia. Coraz powszechniejsze staje się również płacenie telefonem, a bankowość elektroniczna rozwija się z każdym rokiem. Jak płacić telefonem? Czy to bezpieczne? Czy potrzebuję czegoś specjalnego, aby dokonać takiej płatności? Na te i parę innych pytań odpowiemy w poniższym tekście.
Jak płacić smartfonem?
Kiedyś wychodząc do sklepu formą rozliczenia za zakupy była tylko gotówka. Później wraz z rozwojem banków, dostaliśmy do dyspozycji karty płatnicze. Choć nadal wiele osób jest tradycjonalistami i woli za wszystko rozliczać się gotówką, tak rozwój technologiczny jest ogromny i obecnie telefon, np.: poprzez aplikację bankową, zapłacimy za parking lub bilet tramwajowy. Płatność smartfonem przy kasie już nikogo nie dziwi, tak jak to, że obecnie w telefonie „nosimy” karty lojalnościowe, zdjęcia, audiobooki, mnóstwo godzin muzyki oraz pieniądze. W takim razie jak dokonać płatności smartfonem? Sposobów na to jest kilka, a najpopularniejsze z nich to: Płatność BLIK, Apple Pay, Google Pay i aplikacje bankowe. Do większości z tych metod płatności nasz telefon potrzebuje być wyposażony w moduł NFC, który staje się powoli standardem. Obecnie brak tego modułu, występuje praktycznie tylko w niektórych smartfonach z półki budżetowej.
Płatność BLIK to metoda płatności telefonem wymyślona w Polsce, która polega na podaniu 6 cyfrowego, unikalnego, kodu. Po jego wprowadzeniu musimy taką płatność zatwierdzić. Kod BLIK jest za każdym razem generowany na nowo i jest ważny przez 2 minuty. Płatności te, są używane bardzo często w internecie, ale można je spotkać coraz częściej w terminalach płatniczych sklepów. Każda aplikacja banku posiada opcję płatności poprzez BLIK. Wystarczy zainstalować taką aplikację, a skorzystanie z takiej możliwości płatności smartfonem stanie przed nami otworem. BLIK jest na tyle popularną metodą, że sekcja wygenerowania kodu do płatności bywa dostępna bez szczegółowego logowania się do aplikacji banku. Co ważne, połączenie jest szyfrowane i w 100% bezpieczne. Do płatności w ten sposób nie potrzebujemy również modułu NFC w telefonie. Wystarczy nam aplikacja bankowa oraz włączona transmisja danych.
Jak dokonać płatności telefonem przy pomocy Apple Pay?
Jak sama nazwa wskazuje Apple Pay, jest dostępny tylko na telefonach z logiem nadgryzionego jabłka. Konkurencja w postaci smartfonów z systemem Android korzysta z konkurencyjnego rozwiązania w postaci Google Pay. Samo dokonanie płatności jest niezwykle proste. Wgrywamy naszą kartę w aplikacji na iPhonie, poprzez zrobienia jej zdjęcia, akceptuje regulamin i już. Nasza karta bankowa jest dodana. Podczas płatności za zakupy wystarczy (domyślnie) dwa razy nacinać przycisk z prawej strony korpusy iPhone, w tym momencie na ekranie pojawi się nasza karta i w zależności od modelu iPhona, musimy zeskanować swoją twarz lub palec, po czym telefon przykładamy do terminala. Płatność smartfonem poprzez Apple Pay jest możliwa również podczas zakupów w internecie. Dokonując płatności w taki sposób, nie potrzebujemy podawać numeru PIN do karty. Co bardzo ważne AP obsługuje więcej niż jedną kartę bankową, co jest wygodnym rozwiązaniem. Na stronie internetowej swojego banku można sprawdzić, czy jego karty są obsługiwane przez tę formę płatności.
Jak płacić telefonem z Androidem, czyli Google Pay
Płatność metodą od Google jest bardzo podobna do tej konkurencyjnej z jabłkiem w logo. Jeśli nasz bank obsługuje Google Pay (również taka jest nazwa aplikacji), wystarczy ściągnąć aplikację na nasz telefon (czyli trochę inaczej niż w przypadku konkurencji, gdzie aplikacja Portfel jest cały czas na iPhonie), po czym musimy podpiąć do niej naszą kartę bankową. Wystarczy zrobić jej zdjęcie, po czym formularz zostanie wypełniony automatycznie. Podczas płatność włączamy NFC w opcjach telefonu i zbliżamy go do terminala. To było na tyle. W przypadku większych transakcji będziemy zmuszeni podać kod PIN karty.
Aplikacje bankowe
Praktycznie każdy bank w Polsce posiada swoją aplikację bankową, która umożliwia nam płatność smartfonem np. płatność telefonem Eurobank. Jednak w zależności od banku metody te mogą się różnić, czasami może być to tylko kod BLIK, czasami aplikacja daje możliwość płatności poprzez włączenie modułu NFC (IKO na Androida), a czasami widnieje w niej opcja „stuknij i zapłać” (Getin Bank). Wszystko zależy od banku, jaki wybraliśmy. Wszystkich niezbędnych informacji możemy poszukać na stronie banku lub dzwoniąc na infolinię. Czy płacenie smartfonem jest bezpieczne? Wszystkie opisane formy płatności telefonem, są bezpieczne i wygodne. Technologia rozwija się z każdym rokiem, a takie nowoczesne płatności służą temu, aby ułatwić nam życie. Żyjemy w ciągłym biegu, gdzie czas staje się towarem deficytowym, smartfon towarzyszy nam na każdym kroku, w pracy, w szkole, podczas seansu w kinie. Płatność telefonem jest już standardem, bez którego ciężko wyobrazić sobie współczesne zakupy. Pamiętajmy jednak, aby zawsze mieć kontrolę nad naszymi wydatkami, ponieważ chwila zapomnienia, może kosztować nas bardzo dużo.