Narzędzia skrawające – najpopularniejsze rodzaje

narzędzia

Narzędzia skrawające, jak sama nazwa wskazuje, służą do skrawania. Często określane są także jako narzędzia do obróbki ubytkowej. Wśród nich wymienić można choćby wiertła, frezy czy noże tokarskie. Nie są to oczywiście wszystkie tego typu przybory. Warto zatem wiedzieć, czym się one charakteryzują, do czego są dokładnie wykorzystywane oraz które z nich stosowane są najczęściej.

Czym są narzędzia skrawające?

Odpowiadając na to pytanie bardzo ogólnie, powiedzieć można, że narzędzia skrawające to takie przybory, dzięki którym możliwe jest zdejmowanie z zaokrąglonego materiału jego małych fragmentów, by w ten sposób doprowadzić do uzyskania oczekiwanego kształtu. Proces ten określany jest obróbką ubytkową. Nazwa ta wynika po prostu z faktu, że objętość obrabianego materiału staje się coraz mniejsza. To tego rodzaju obróbki stosuje się różne narzędzia skrawające, a każde z nich ma inne zastosowanie. Można je podzielić na kilka sposobów.

Jak dzieli się narzędzia skrawające?

Jak wspomniano, narzędzia skrawające podzielić można na kilka sposobów. Po pierwsze, klasyfikuje się je ze względu na sposób działania. W tym przypadku wyróżnia się przybory o napędzie mechanicznym oraz ręczne. Po drugie, narzędzia skrawające podzielić można ze względu na sposób obróbki. Wymienić można tu noże, piły czy tarcze. Każde z tych narzędzi charakteryzuje się innym sposobem działania i służy do obróbki innych materiałów.

Narzędzia skrawające podzielić można również ze względu rodzaj obróbki. Mowa tu o przyborach do obróbki zgrubnej oraz o tych do obróbki wykańczającej. Na tym podział jednak się nie kończy. Można je także rozróżnić ze względu na sposób kształtowania powierzchni. Pod tym kątem wymienić można narzędzia kształtowe, obwiedniowe oraz zwykle.

Na koniec wspomnieć jeszcze można o podziale ze względu na zastosowanie i wskazać na przybory zwykłe oraz specjalne. Jak zatem widać, narzędzia skrawające kategoryzować można na różne sposoby. Ich podział ma jednak bardzo istotne znaczenie, bowiem zawsze powinny być odpowiednio dopasowywane do rodzaju pracy, materiału oraz do efektu, jaki chce się osiągnąć.

Narzędzia skrawające – rodzaje

Wszystkie narzędzia skrawające podzielić da się także na kilka rodzajów. W pierwszej kolejności wskazać można noże, a konkretnie noże tokarskie, strugarskie oraz dłutownicze. Drugim rodzajem narzędzi skrawających są frezy. Wśród nich wymienia się frezy walcowe, czołowe, walcowo-czołowe, kształtowe, kątowe oraz frezy modułowe i te do gwintów. Kolejny rodzaj przyborów do obróbki ubytkowej to narzędzia do otworów. Do tej kategorii zalicza się wiertła, rozwiertaki, nawiertaki, głowice wiertarskie oraz pogłębiacze. Odpowiadając na pytanie, jakie są rodzaje narzędzi skrawających, nie można pominąć przeciągaczy, przepychaczy, a także narzędzi do gwintów. Wśród tych ostatnich wymienia się gwintowniki maszynowe, gwintowniki ręczne, głowice gwinciarskie, a także narzynki.

Zastosowanie narzędzi skrawających

Wszystkie nowoczesne narzędzia skrawające mają bardzo szerokie zastosowanie. Stosuje się je w celu obróbki różnego rodzaju materiałów. Najczęściej jest to metal, bywają jednak wykorzystywane również do obróbki innych materiałów. takich jak kamień, drewno czy tworzywa sztuczne. Współcześnie zazwyczaj stosuje się obróbkę CNC, którą wyróżnia bardzo wysoka precyzja. Dlatego wykorzystuje się ją wszędzie tam, gdzie wymaga się bardzo dużej dokładności przy tworzeniu różnego rodzaju kształtów z obrabianego materiału.

Obecnie w zakładach przemysłowych korzysta się z wielu narzędzi skrawających. Aby mogły one spełnić swoje zadanie, muszą cechować się wysoką jakością wykonania. Dlatego zawsze nabywane powinny być w sprawdzonych miejscach, wyspecjalizowanych w sprzedaży profesjonalnych akcesoriów. Dobrym przykładem może być tu renomowany sklep oferujący tego rodzaju narzędzia, którego ofertę znaleźć można na stronie sklep-arkom.net.pl. Zakup narzędzi do obróbki ubytkowej w tym miejscu to gwarancja zakupu trwałych i wytrzymałych przyborów, które będą służyć przez długi czas.