Jak zrobić domowe kosmetyki?

kosmetyki

We współczesnym świecie coraz częściej sięgamy po ekologiczne kosmetyki, które nie tylko odżywiają i pielęgnują skórę, ale też pozwalają żyć w zgodzie z naturą. Ale czy wiesz, że takie preparaty możesz wykonać samodzielnie w zaciszu własnego mieszkania i stworzyć kosmetyki idealnie dopasowane do Twoich potrzeb? Na dobry początek wystarczy odwiedzić sklep z surowcami kosmetycznymi. Tylko co dalej?

Półprodukty kosmetyczne dla każdego rodzaju skóry

Większość dostępnych na sklepowych półkach kosmetyków kusi pięknymi opakowaniami i obietnicami cudów, jakie mogą sprawić na Twojej skórze. Tymczasem to tylko hasła reklamowe, które najczęściej nie znajdują pokrycia w rzeczywistości. Wiedzą o tym wszyscy, szczególnie zaś ci, którzy zmagają się z problematyczną cerą. Zawarte w kremach i balsamach sztuczne konserwanty często są przyczyną alergii skórnych i innych podrażnień. Tymczasem można temu zaradzić! Wystarczy, że wybierzesz tylko te składniki, które odpowiadają Twojej cerze. W sklepach z surowcami kosmetycznymi znajdziesz ich całą masę!

Odpowiednia formuła dla Twojej skóry

Przed przystąpieniem do domowej produkcji kosmetyków warto zastanowić się nad tym, które półprodukty będą odpowiednie dla Twojego ciała. Nawet te naturalne mogą bowiem wywołać podrażnienie u osób z bardzo wrażliwą skórą, egzemą, atopowym zapaleniem skóry, czy też innymi problemami dermatologicznymi. Jeśli wiesz, jakie składniki naturalnego pochodzenia mogłyby Cię uczulić, unikaj ich jak ognia!

Drugim krokiem przy tworzeniu domowych kosmetyków będzie natomiast znalezienie odpowiedniej receptury. Takiej, która nie tylko odżywi Twoją skórę, ale też będzie dla niej bezpieczna. Wybierając formułę kosmetyku, wziąć pod uwagę należy poszczególne składniki i to, jak będą one ze sobą współgrać. Porad udzielić Ci mogą pracownicy i doradcy z renomowanych sklepów z naturalnymi surowcami. Podpowiedzą oni, jak stworzyć idealny krem do twarzy, balsam do ciała, szampon, czy płyn do kąpieli i wszelkie inne kosmetyki potrzebne w pielęgnacji Twojego ciała. 

Naturalne konserwanty – aby Twój krem długo utrzymywał świeżość

Środki konserwujące, choć niepożądane z punktu widzenia zdrowia Twojej skóry, powinny jednak znaleźć się w każdym kosmetyku stworzonym na bazie wody. Zabezpieczą go przed rozwojem pleśni, grzybów i innych mikroorganizmów. Wybór ekologicznych, a przy tym bezpiecznych dla skóry konserwantów w sklepach z surowcami kosmetycznymi na szczęście jest ogromny. Możesz wybierać spośród najróżniejszych olejków i naturalnych ekstraktów takich jak np. olej z pestek grejpfruta, lawendy, czy też rozmarynu. Konserwujące działanie wykazują także dodatki w postaci witamin E oraz C, które są silnymi antyoksydantami. Zapewnią one trwałość kosmetykom, a jednocześnie będą także pielęgnować Twoją skórę i wspomagać jej mechanizmy obronne przeciwko wolnym rodnikom.

W czym przechowywać domowe kosmetyki?

Naturalne kosmetyki wymagają nie tylko użycia środków konserwujących. Aby na długo zachowały świeżość i swoje pielęgnacyjne właściwości, muszą być również prawidłowo przechowywane. Najlepsze do tego będą szklane i nieprzezroczyste słoiczki, które przed napełnieniem kosmetykiem warto dodatkowo dokładnie umyć i zdezynfekować. Je również znajdziesz w sklepie z surowcami kosmetycznymi. Ciemne szkło uchroni Twoje kosmetyki przed szkodliwym działaniem światła, ale pamiętaj, że warto je też przechowywać w zaciemnionych i dodatkowo chłodnych, oddalonych od źródeł ciepła miejscach. Część własnoręcznie tworzonych kosmetyków może wymagać też przechowywania ich w lodówce. Szczególnie te, które zawierają w swym składzie dużą ilość składników aktywnych, a także naturalne hydrolaty, w których brak jest środków konserwujących.

Pamiętaj, aby, przynajmniej na samym początku swojej przygody z domowymi kosmetykami, produkować niewielkie ich ilości. Określenie prawdopodobnej daty przydatności jest niezwykle trudne, dlatego lepiej zużyć je szybciej niż martwić się, czy nie zaszkodzą Twojej skórze. Pozwoli Ci to też na częstsze eksperymentowanie w poszukiwaniu idealnej formuły.