Dieta ketogeniczna – czy jest zdrowa?
Dieta ketogeniczna to jedna z najbardziej popularnych, a jednocześnie niezwykle kontrowersyjnych diet odchudzających. Jest też wykorzystywana w celach leczniczych. Dietetycy wypowiadają się na jej temat w bardzo różny sposób. Jedni zdecydowanie polecają dietę keto, a inni odradzają jej stosowanie na własną rękę. Czy dieta ketogeniczna jest zdrowa? Na czym polega i czy warto zainteresować się tym tematem?
Dieta ketogeniczna — czy jest zdrowa?
Faktem jest, że umożliwia szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów. Jednak zastąpienie węglowodanów tłuszczem i białkiem wywołuje wiele kontrowersji. Komórki są pozbawione swojego podstawowego źródła energii i zastępują je ciałami ketonowymi. Są to substancje wytwarzane podczas spalania tłuszczu — w zasadzie są one produktem ubocznym tego procesu. Niestety, w przypadku zbyt długiego stosowania tego sposobu odżywiania istnieje ryzyko wystąpienia zakwaszenia organizmu. Skutki takiego procesu mogą być nieprzyjemne — zmęczenie, zaparcia, bóle stawowe to najłagodniejsze z nich. W ostateczności może nawet dojść do niewydolności nerek.
Biorąc to pod uwagę, nie należy po prostu skreślić diety ketogenicznej. Może być ona stosowana, ale jedynie przez krótki czas. Restrykcyjne trzymanie się zasad przez kilka dni może faktycznie wpłynąć na poprawę samopoczucia i szybką utratę kilogramów. Przed rozpoczęciem tego rodzaju redukcji warto wybrać się do dietetyka, a także wykonać panel podstawowych badań. Pod kontrolą specjalisty będzie można uniknąć negatywnych skutków zdrowotnych i skorzystać z możliwości szybkiej utraty masy ciała.
Niektórzy lekarze proponują przejście na dietę ketogeniczną osobom chorym na stwardnienie guzowate, zespół Retta, a także padaczkę lekooporną. Osoby zmagające się z tymi schorzeniami nie powinny się na to decydować bez kontroli lekarza prowadzącego.
Produkty dozwolone na diecie keto
Jakie produkty można jeść na diecie ketogenicznej? Celem tego sposobu żywienia jest niemal całkowite wyeliminowanie węglowodanów. Główna zasada, którą należy się kierować, to wybieranie produktów zawierających duże ilości tłuszczu. Powinny być to jednak rzeczy jak najmniej przetworzone. Podstawa diety to orzechy, masło czy olej. Źródłem białka może być jedynie mięso. Wskazuje się jednak, że im większa ilość protein, tym mniej tego rodzaju produktu należy jeść. Jedyne warzywa, które mogą znaleźć się w jadłospisie to te w kolorze zielonym. W niewielkiej ilości można też wspomagać się owocami jagodowymi, ale wszystkie inne są raczej zabronione.
W kwestii napojów najważniejsza jest woda. Oprócz niej, w niewielkich ilościach, można pić herbatę i kawę. W jadłospisie nie powinny znaleźć się produkty słodzone. Obecnie jednak można zakupić keto słodycze, które są dostosowane do założeń diety ketogenicznej, m.in. w sklepie internetowym https://ketosklep.pl/kategoria/keto-slodycze/.
Dieta keto — czy warto ją wprowadzić?
Wiele osób debatuje nad tym, czy dieta ketogeniczna jest zdrowa. W przypadku podjęcia decyzji o przejściu na nią na ograniczony czas wyniknąć z niej może wiele pozytywów. Pierwszych kilka tygodni wiąże się ze wzrostem poziomu energii, a kilogramy można zgubić wręcz w ekspresowym tempie. Warto jednak mieć świadomość tego, że energia zostanie zastąpiona zmęczeniem i sennością.
Na wprowadzenie diety ketogenicznej mogą zdecydować się zdrowe osoby, które chcą szybko schudnąć — najlepiej pod opieką dietetyka. Absolutnym przeciwwskazaniem jest jednak posiadanie zaburzeń związanych z pracą żołądka, wątroby, nerek czy trzustki. Korzyści zdrowotne mogą odnieść też pacjenci chorujący na epilepsję, Parkinsona czy Alzheimera. Osoby te powinny jednak nieustannie kontrolować swoją dietę u lekarza prowadzącego, a najlepiej również u wykwalifikowanego dietetyka.
Na dłuższą metę dietę keto należy kontrolować, najlepiej pod okiem specjalisty. Dlatego przed przejściem na ten sposób odżywiania, warto pamiętać o wykonaniu podstawowych badań i stosowania jej jedynie przez kilka tygodni lub miesięcy w celu zrzucenia zbędnych kilogramów.