Jak działa tłumik do broni?

broń

Wiedzący coś o tym jak działa tłumik do broni, raczej nie rozpowszechniają informacji o tym, że wycisza on odgłos wystrzału do poziomu znanego z filmów sensacyjnych. Rzecz jasna to wyciszenie jest odczuwalne, ale nadal bardzo wiele słychać, bo odpowiadania na pytanie „Jak działa tłumik w broni?”, to nie tylko skupienie się na wyciszeniu wystrzału, ale też i na tym zamaskowaniu płomienia wylotowego i na mniejszej tendencji broni krótkiej takiej jak pistolet do podskakiwania do góry. Zjawisko powiązane z tym odchylaniem do góry jest czymś typowym, a widać to nawet w przypadku trzymadeł do broni stworzonych po to, by przeprowadzać eksperymenty z pistoletami. Właśnie z tymi zjawiskami walczy tłumik, ale uznawanie tego drobiazgu za coś, dzięki czemu wystrzał o odgłosie sporego młota uderzającego w grubą stalową blachę osiąga poziom świstu, to raczej niemal wyłącznie mit. Jednym słowem to odgłosy powiązane z filmami akcji, bo prawdziwe dźwięki są zastępowane tymi popularnymi filmowymi odgłosami znanymi od kilku dekad i to dość dobrze. Filmy też niemal zapominają o innych zaletach tłumików, bo skupiają się na dramatyzmie sytuacji przedstawianych. Realia są zaś o wiele mniej istotnymi i to w wielu produkcjach.

Co wyjątkowego ma w sobie tłumik?

Nie da się ukryć tego, że tłumik do broni zasady działania to nic wyjątkowego, bo przez tłumik pocisk przelatuje nie tracąc energii, ale bardzo wiele znaczy też i to, że ten dodatek ma w sobie specjalne elementy, które tłumią płomień wylotowy i odgłos wystrzału. Dodatkowo zmniejsza on także odrzut. Działanie to jest bardzo ważnym i kolejne generacje tłumików są rzecz jasna znacznie lepszymi od poprzednich. Pierwsze tłumiki wykonywano głównie ze stali, bo jest trwała i dostatecznie masywna. Dzięki temu odrzut w broni krótkiej był mniejszym problemem. Niemniej jednak obecnie (https://armaj.com.pl/) tłumiki wykonuje się także z tworzyw i kompozytów, bo dzięki nim cała broń wraz z tłumikiem jest opcją lżejszą i niewykrywalną przez detektory metali. Braki metali lub ich minimalna ilość to też brak problemów powiązanych z pojawianiem się korozji, a ten problem jest i zawsze był znacznym. Galwanizacja rzecz jasna minimalizuje ten problem, ale on nadal istnieje, bo nikiel z powierzchni po pewnym czasie się ściera. Tworzywa to brak tego problemu, a sama lufa może być wykonaną z nowoczesnej ceramiki. Materiały te to obniżenie masy broni, choć wiele znaczy też i to, że nie mają wielu wad stali.

Broń długa

Myślący o tym jak działa tłumik do broni wiedzą też i o tym, że rozwiązanie to stosowane jest też w karabinach różnego typu, czyli w długiej broni automatycznej i w karabinach snajperskich. W tego typu przypadkach także chodzi o to, by odgłos wystrzału miał mniej decybeli i by płomień powiązany z wystrzałem był tym słabiej dostrzegalnym. Właśnie te konkretne zalety doceniają snajperzy i to nawet bardzo. W ich przypadku także ta redukcja siły odrzutu ma znaczenia, ale nie aż tak bardzo, bo broń ma specjalne stopki do oparcia o podłoże i dlatego odrzut nie jest problemem o znaczeniu kluczowym. Kiedyś nawet strzelec wyborowy owijał karabin w szmaty, a zaślepki z lunety celowniczej zdejmował na kilka chwil przed oddaniem strzału. Było tak ze względu na to, że nie chciał się przedwcześnie zdemaskować. Liczyło się to bardzo i dlatego też tłumiki na chwilę obecną dla strzelców wyborowych są normą, zwłaszcza wtedy gdy są na wrogim terytorium.

Broń automatyczna

Opisujący to jak działa tłumik automatyczny w broni nie zapominają o pistoletach i karabinach automatycznych. W ich przypadku tłumik nawet musi mieć pewną masę, po to by ten trzeci lub czwarty wystrzał nie był oddanym pod kątem do góry, bo to rzecz jasna marnowanie amunicji. Walory polegające na wyciszeniu strzałów też są ważne, bo gdy mija kilka sekund od momentu rozpoczęcia ostrzału do wykrycia jego potencjalnego źródła straty mogą być już znacznymi. Jednym słowem tłumik daje przewagę polegającą nieco dłuższym zaskoczeniu, a to ważne w przypadku akcji nietrwających długo.