Jak wybrać dobry filtr do wody?
Woda w naszych domach wykorzystywana jest do picia, przygotowywania posiłków, ale także czynności higienicznych. Aby oczyścić ją z różnych zanieczyszczeń, które dostają się do niej w stacjach uzdatniania oraz podczas dostarczania jej do domów, najlepiej jest stosować specjalne filtry do wody.
Rodzaje filtrów według budowy
Istnieje kilka głównych typów domowych filtrów do wody. W celu znalezienia właściwego produktu warto szczegółowo poznać zasady działania, zalety i wady każdego produktu, tak aby nie być zdezorientowanym przez różnorodność ofert.
Dzbanek filtrujący
Najprostsza i najbardziej przystępna opcja, która nie wymaga instalacji. Producenci twierdzą, że wymienne wkłady filtrujące oczyszczają wodę ze szkodliwych zanieczyszczeń (np. chloru, produktów ropopochodnych, metali ciężkich), a także eliminują nieprzyjemne zapachy. Wkład filtrujący jest łatwy w użyciu — wystarczy trzykrotnie przefiltrować wodę, a następnie opróżnić dzbanek. Wkład o pojemności 350 litrów zastępuje plastikowe butelki o pojemności 350 litrów lub 233 butelki o pojemności 1,5 litra.
Jednorazowo czyści niewielką ilość wody (1-1,5 litra) i robi to powoli (5-10 minut), więc raczej nie nadaje się dla dużej rodziny. Służy średnio 2 miesiące, po czym wkład należy wymienić.
Filtr w postaci dyszy na kran
Łatwy do zainstalowania, może być dołączony do kranu. Ma większą wydajność czyszczenia niż dzbankowe filtry do wody. Szybciej pozwoli na wypicie szklanki wody (po około 25 sekundach). Wkład należy wymieniać znacznie rzadziej (co 4-6 miesięcy), a w niektórych modelach nawet raz w roku. Dysza jest dość nieporęczna i może wizualnie zepsuć wnętrze kuchni. Aby wymienić filtr, należy odkręcić dyszę i zdemontować całą konstrukcję.
Filtr przepływowy pod zlewem
Jest to stacjonarny filtr wielostopniowy, składający się z 3-4 wkładów. Montuje się go do instalacji wodnej pod zlewozmywakiem z oddzielnym kranem na zewnątrz. Jego cechy to: dobre oczyszczanie wody, dezynfekcja i zmiękczanie. Niektóre modele mogą być wykorzystywane w szerszym zakresie poprzez zainstalowanie odgałęzienia po pierwszym etapie oczyszczania mechanicznego do zwykłego kranu, zmywarki lub podgrzewacza wody. Wkłady filtracyjne mogą być rzadko wymieniane – raz na pół roku – rok. Jednak niektóre modele można poddać recyklingowi. Samodzielne zainstalowanie takiego filtra nie jest łatwe, konieczne jest wezwanie specjalistów.
Filtr z systemem odwróconej osmozy
Ten system oczyszczania wody jest również zainstalowany pod zlewem z zawarciem oddzielnego kranu. Uważa się, że ten filtr najlepiej ze wszystkich oczyszcza wodę, w tym z większości wirusów i bakterii. Radzi sobie nawet z bardzo twardą cieczą. Wytrzymuje długo, w zależności od modelu od 6 miesięcy do 2 lat, potem niektóre filtry można poddać recyklingowi. Istnieją systemy magazynowania z zasobnikami, które pozwalają zawsze mieć zapas czystej wody.
Systemy odwróconej osmozy wymagają instalacji przez specjalistów. Aby je zastosować, należy mieć co najmniej 2,5 atmosfery ciśnienia wody w sieci wodociągowej (ciecz powinna przechodzić przez membranę pod ciśnieniem). Filtry z systemem odwróconej osmozy są zaprojektowane tak, że oddają litr czystej wody, jednocześnie odprowadzając 3-5 litrów cieczy drenażowej (technicznej), która przemywa membranę.
Filtr z membraną ultrafiltracyjną
Filtry z membraną ultrafiltracyjną są w zasadzie ulepszoną wersją filtrów zlewowych. Mają one taką samą konstrukcję, natomiast w jednym z etapów zainstalowany jest wkład membrany ultrafiltracyjnej. Zaletą w porównaniu z konwencjonalnym filtrem przepływowym jest głębsze oczyszczanie — membrana ultrafiltracyjna odfiltrowuje cząstki o wielkości do 0,005 µm, czyli jest kilka tysięcy razy cieńsza niż ludzkie włosy. Wadą tego systemu jest wolne tempo filtracji — na poziomie jednego litra na minutę.