Jaki podnośnik dwukolumnowy wybrać?

mechanik

Podnośnik jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego warsztatu samochodowego. Jego zadaniem jest podniesienie auta, co umożliwia wykonanie wielu prac serwisowych i naprawczych. Warsztaty samochodowe korzystają z różnych modeli podnośników. Wymienić można tu choćby podnośniki kolumnowe, nożycowe czy płytowe. Podnośniki kolumnowe dzieli się na jednokolumnowe, dwukolumnowe i czterokolumnowe. Powszechnie w warsztatach spotyka się te drugie.

Dlaczego podnośnik dwukolumnowy to dobry wybór?

Podnośnik dwukolumnowy to jeden z najpowszechniej stosowanych podnośników w warsztatach samochodowych. Budowa i sposób działania podnośnika dwukolumnowego nie są skomplikowane. Urządzenie składa się z dwóch kolumn, które stanowią część dźwigową. Na niej oparte są ramiona, które unoszą samochód. Wybierając konkretny model podnośnika dwukolumnowego, uwagę zwrócić należy na kilka istotnych elementów. Przede wszystkim wymienić tu trzeba udźwig, wysokość podnoszenia oraz długość ramion. W przypadku niektórych modeli podnośników dwukolumnowych istnieje możliwość przedłużenia ramion, dlatego serwisowanie większych aut osobowych jest wykonalne.

Jaki napęd w podnośniku dwukolumnowym?

Zastanawiając się, jaki podnośnik dwukolumnowy do warsztatu będzie najlepszym wyborem, uwagę zwrócić należy jeszcze na jego napęd. Podnośniki wyposażone mogą być bowiem w różne rodzaje napędów. Zwykle jest to napęd hydrauliczny, śrubowy oraz jedno- lub dwusilnikowy. Wybór odpowiedniego napędu ma istotne znaczenie. Przekłada się to na moc podnoszenia. Dodatkowo napęd podnośnika dwukolumnowego na wpływ na jego potencjalną awaryjność. Przykładowo za najmniej awaryjny uznaje się napęd silnikowy. Jest on jednak znacznie droższy w porównaniu z pozostałymi modelami. Zastanawiając się, jaki podnośnik dwukolumnowy zakupić, warto przyjrzeć się podnośnikowi z wałem kardana. Jego zastosowanie znacznie zmniejsza emisję dźwięku, a przy tym podnośnik pracuje stale i wydajnie. Cicha praca podnośnika samochodowego to duża zaleta, zwłaszcza jeśli w warsztacie pracuje sporo osób. Brak nadmiernego hałasu wpływa na lepszy komfort pracy.

Podnośnik dwukolumnowy – jaki wybrać, aby spełnił swoje zadanie?

Wybierając konkretny model podnośnika dwukolumnowego, ważne jest, aby postawić na sprawdzonego producenta tego typu sprzętu. To gwarancja tego, że kupi się sprzęt naprawdę niezawodny i taki, który będzie cechować się długą żywotnością. To istotne, zwłaszcza że podnośniki samochodowe nie należą do najtańszych elementów wyposażenia warsztatu samochodowego. Myśląc o tym, jaki podnośnik samochodowy wybrać, nie można zapomnieć o kwestii bezpieczeństwa. Materiały konstrukcyjne podnośnika spełniać powinny wymogi CE. Jego montaż przeprowadzony powinien być wyłącznie przez serwisantów posiadających odpowiednie do tego uprawnienia. Ważne jest także, aby podnośnik stanął w takim miejscu, w którym będzie mógł pracować stabilnie i bezawaryjnie. Jeśli wszystkie te warunki będą spełnione, to można mieć pewność, że praca z wykorzystaniem dwukolumnowego podnośnika samochodowego będzie bezpieczna.

Podnośnik dwukolumnowy na ramie

Mówiąc o bezpieczeństwie, warto jeszcze wspomnieć o podnośniku dwukolumnowym na ramie. Jest to dodatkowa belka, która zapewnia urządzeniu dodatkową stabilizację. Jest to rozwiązanie praktyczne z dwóch powodów. Po pierwsze, przy podnośnikach dwukolumnowych na ramie nie trzeba stosować głębokiej wylewki. Po drugie, taki podnośnik nie ma zbyt dużych wymagań co do klasy betonu, na jakim ma stanąć. Nie bez znaczenia jest także to, że podnośnik samochodowy na ramie jest łatwiejszy w montażu. W razie konieczności zmiany miejsca, w którym podnośnik ma stać i pracować, problem jest dużo mniejszy.

Podnośnik automatyczny czy półautomatyczny?

Na rynku dostępne są podnośniki dwukolumnowe automatyczne i półautomatyczne. Różnią się one od siebie systemem blokad. W przypadku podnośnika półautomatycznego to pracownik ręcznie zwalnia blokady mechaniczne. Z kolei w podnośniku automatycznym blokady zwalniane są w sposób automatyczny. Urządzeniem steruje się za pomocą panelu sterowania.