Jakie kółka meblowe wybrać?
Dziś design to jeden z kluczowych czynników mających wpływ na wybór takich czy innych mebli. Oczywiście oprócz wyglądu, bardzo ważne jest również to, aby zapewniały odpowiednią wygodę. Jednym z elementów, które mają tu istotny wpływ, są zamontowane przy nich kółka. Dzięki nim możliwe jest wygodne przestawianie mebli w razie takiej potrzeby. Co ważne, można dokupić je także osobno, nawet do starszych modeli. Istotne jest przy tym, aby wiedzieć, czym się kierować przy wyborze takich kółek. Uwagę zwrócić należy na montaż, materiał wykonania, funkcjonalność oraz ich obciążenie.
Kółka meblowe i ich rodzaje
To, co denerwuje wielu właścicieli mieszkań czy domów, to z pewnością porysowana podłoga. Można temu jednak w prosty sposób zapobiec. Wystarczy, aby meble wyposażone były w nowoczesne i funkcjonalne kółka. Dzięki nim możliwe jest wygodne przesuwanie obiektów bez ryzyka zarysowania podłogi. Meble zwykle nie są lekkie. Uniesienie ich sprawia niemały problem. Dlatego często są po prostu przesuwane po podłodze. Jeśli będą wyposażone w kółka meblowe, to nie trzeba się martwić o to, że przy takim przesuwaniu uszkodzi się nawierzchnię.
Na rynku dostępne są różne rodzaje kółek meblowych. Przykładem mogą być gumowe. Pozwalają one na samodzielne przestawienie nawet bardzo ciężkiej szafy. Jak wspomniano, możliwa jest wymiana bądź montaż kółek także w starszych meblach. To zdecydowanie tańsze i praktyczniejsze rozwiązanie w porównaniu z zakupem zupełnie nowych. Produkty zakupić można choćby w sklepie GRYC24.pl. Dostępne kółka dopasujesz do wielu rodzajów i modeli zabudowy. Dzięki temu stare meble mogą zyskać zupełnie nowe funkcjonalności. W przypadku bardzo ciężkich szaf czy komód dobrze sprawdzić mogą się kółka płytkowe. Innym ciekawym rodzajem są z pewnością modele na trzpień wciskany. Polecane są przede wszystkim w przypadku krzeseł biurowych. Będą bardzo proste w montażu.
Praktyczne i funkcjonalne kółka do mebli
Dostępne na rynku kółka do mebli różnią się pod kilkoma względami. Po pierwsze, jest to oczywiście sposób ich montażu. Po drugie – materiał, z którego zostały wykonane. Wspomniano już o modelach wykonanych z gumy. To bardzo dobre rozwiązanie w przypadku stawiania mebli bezpośrednio na podłodze, a nie dywanie czy wykładzinie. Gumowe kółka są bezpieczne dla paneli. Nie ma tu ryzyka, że mogą one je zarysować. Ich zaletą jest także cicha praca. Podczas przestawiania mebli nie ma obawy, że będą one generowały jakikolwiek hałas. Mówiąc o tym wariancie, warto zwrócić uwagę także na kółka meblowe gumowe z hamulcem. Jest to rozwiązane polecane w przypadku pomieszczeń, w których powierzchnia jest choć trochę nierówna. Mebel, który nie jest zbytnio obciążony, może się samoistnie przesuwać. Kółka meblowe z hamulcem rozwiązują ten problem. Można w ten sposób uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Przesuwający się samoistnie mebel może uderzyć w inny i go uszkodzić. Warto zatem, aby były zabezpieczone praktycznym i funkcjonalnym hamulcem. Co ważne, takie rozwiązanie w żaden sposób nie wpływa negatywnie na estetykę.
Obciążenie kółek meblowych
Montaż i materiał wykonania to nie wszystkie czynniki, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze kółek meblowych. Bardzo ważne jest także ich maksymalne obciążenie. Na rynku dostępne są warianty mogące wytrzymać obciążenie od 10 do nawet 80 kg. Koniecznie zatem pamiętać trzeba, aby dopasowane były do konkretnych mebli. Nie można zapomnieć także o tym, że np. szafy będą wypełnione, a na fotelach ktoś będzie siedział. To zawsze dodatkowe obciążenie. W razie wątpliwości zawsze można poprosić o radę w sklepie, w którym chce się kółka meblowe zakupić. Dzięki temu można mieć pewność, że będą one pasowały do konkretnego modelu mebla i spełnią swoją funkcję.
Opublikuj komentarz